Get over yourself, dude

10.09.2024

Vnes si do života trochu nadhledu

Hned na začátek – nejsi angličtinářský amatér, ale trochu tě mate výraz "dude"?

Máš pocit, že tohle slovo se zrovna nehodí pro dámy, které souzní s BruJita(s)?

Tím spíš dočti tenhle článek do konce!


Nejenže "dude" je možné překládat do češtiny jako "kámo" – a mladí by ti určitě potvrdili, že se jedná v podstatě o unisex výraz (protože vyznívá poněkud pozitivnějším dojmem, než dřív často opakované přátelské oslovení "vole" 😉). Ovšem v tomhle konkrétním případu je DUDE použito zcela záměrně. Protože ne vždy a všude je nutné se chovat jako "dáma" a hlavně očekávat takový přístup od druhých (co si budeme povídat, že?)


Ale teď už k meritu věci

Říkáš si také někdy, že jeden z největších problémů současnosti je, že se spousta lidí bere až příliš vážně?

  • Zapneš televizi a uvidíš politika, co si myslí, že jemu se nemůže nikdy odporovat a že položení otázky, která se mu zrovna moc nezamlouvá, je urážkou jeho majestátu.
  • Vyjdeš ven z domova a paní venčící psa bez vodítka se rozčílí, že si mu dovolíš vstoupit do cesty (bez ohledu na to, že její miláček ti svýma zablácenýma packama poťapal kalhoty a ty musíš být za dvacet minut na pracovní schůzce).
  • V tramvaji tě postarší pán častuje pohoršeným pohledem, protože ses ze svého místa nezvedla dřív, než sám vstoupil do vozu (i když kolem jsou další čtyři volné sedačky a ty máš jako dáma ze společenského hlediska přednost co se týče usazení se v prostředku veřejné dopravy).

Mohla bych pokračovat do nekonečna. Podobných situací je totiž nespočet.

Mají většinou ovšem cosi společného. To, že se ocitáš ve velmi nepříjemné atmosféře ne proto, že bys skutečně provedla něco hrozného, ale čistě z důvodu, že se druhý bere neuvěřitelně vážně.

A buďme k sobě upřímné … podobný postoj se netýká jen druhých ("těch okolo"). Když se zamyslíš, určitě tě napadne situace, v níž ses rozčílila z málo podstatného důvodu a která ti ve výsledku zkazila (minimálně) půl dne.

Ano, máme tendenci – někteří více a jiní méně – považovat se za vysoce důležité, a proto nás napadá, že druzí nějakým způsobem překračují pomyslné hranice toho, jak by se vůči nám měli chovat.

A v tom tkví často kámen úrazu.


Genderový boj? Ne, díky. GOYD je – jako i samotný výraz "kámo" – UNISEX!

Můj prvotní impuls proto začít se řídit heslem Get Over Yourself, Dude (pro nějž také používám zkratku GOYD), byly nevraživé a nepříjemné poznámky mužů. Mělo to být jakési vyjádření nespokojenosti s tím, že jsem bohužel i dnes v mnoha situacích považovaná za někoho, kdo by měl držet pusu, nevyjadřovat se, neupoutávat na sebe pozornost a obecně se držet starého pořekadla Sedávej, panenko, v koutě …

Na tanečních lekcích, kde mluvívám ke svým klientkám, mi ale došlo, že i jim (potažmo nám) – ženám – přináší heslo GOYD poselství. Také my se můžeme dostávat do interakcí, v nichž z pozice jakési nadřazenosti pociťujeme, že ostatní by se vůči nám měli chovat jinak, lépe, uctivěji. A taky tenhle postoj může být problematický.

Navíc k nám ale heslo promlouvá ještě dalším způsobem.


GET OVER YOURSELF, DUDE bychom měly chápat jako povzbuzení.


Jako něco, co si budeme opakovat v momentech, kdy si budeme připadat neschopné, nehezké, neúspěšné, nebo i nemilované. Pro podobné momenty je víc než vhodné mít na paměti "mantru" vyjadřující, že nejsme pupkem světa. Že z rozcuchaného účesu, neoholených nohou, nekoordinovanosti nebo například špatné nálady se svět okolo nezboří. Že jednoduše nemusíme předstírat, že jsme dokonalé, protože nejsme… a nebudeme. Co je ale hlavní… neměly bychom mít pocit, že podobné "zádrhelky" jsou koncem světa. Neměly bychom se jimi nechat deptat.

Protože když se bereme příliš vážně, trpíme tím nejen my sami, ale také naše okolí. To platí pro ženy
i muže společně. Proto nám všem přeju mnohem víc humoru, nadhledu a pochopení jak pro druhé, tak pro sebe. Jednoduše "Se nad to povznes, kámo" 😉

Nejsi tu sám/sama a za to bys měl/a být rád/a. I když tě lidé okolo mohou občas přivádět k šílenství.

Zatanči si s námi FUN choreo!